Każda wyprawa w góry powinna być solidnie przemyślana, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. Do kluczowych decyzji należą zabranie odpowiedniego wyposażenia, przygotowanie kondycyjne, wybór odpowiednich szlaków do swoich możliwość, ale też dobór niezbędnego ubezpieczenia turystycznego. Z takim ubezpieczeniem można udać się w góry dużo spokojniejszym. Ubezpieczenie w podróży daje turystom ogromny komfort psychiczny, dlatego też warto bazować na takich rozwiązaniach i się przed nimi nie bronić.
Na jakie ubezpieczenie warto się zdecydować?
Ubezpieczenie turystyczne to podstawa udanego wyjazdu w góry. Zakupiona polisa może ochronić zainteresowanych przed:
- pokryciem kosztów ewentualnej akcji ratunkowej,
- następstwami nieszczęśliwych wypadków, niezależnie od uprawianej aktywności górskiej,
- negatywnymi skutkami wypraw na dużych wysokościach.
Ubezpieczenie w góry jest łatwe do wykupienia, a wszelkie formalności można wykonać za pośrednictwem Internetu. Wystarczy przeanalizowanie dostępnych ofert, a następnie wykupienie tej odpowiedniej. Bardzo ważne jest jednak to, aby była to opcja rozszerzona, obejmująca górskie wędrówki, czy wspinaczkę. Jeśli planujemy kilka wyjazdów, ubezpieczenie można wykupić na cały rok, aby nie musieć za każdym razem kupować nowego. Jeśli jednak ma się w planach tylko jedną wyprawę, ubezpieczenie można wykupić na niedaleki czas przed jej rozpoczęciem.
Planujesz wyjazd w góry?
Wyposażenie górskie – co należy mieć ze sobą latem oraz zimą?
Drugą ważną kwestią dla osób zainteresowanych jest oczywiście wyposażenie górskie, a więc warto zastanowić się nad tym, jakie buty w góry będą odpowiednim rozwiązaniem. Pod uwagę warto wziąć wysokie trapery lub też buty typowo górskie i crossowe (z agresywnym bieżnikiem). Dzięki temu nie będzie problemów z pokonywaniem długich tras i szlaków, ale też z wiatrem, śniegiem lub niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W górach pogoda bywa różna i warto się przed nią zabezpieczyć. Nie wiedząc co zabrać na wycieczkę w góry, nie można zapomnieć o:
- mapie,
- kompasie,
- zapasie jedzenia,
- kurtce przeciwdeszczowej,
- polarze,
- spodniach turystycznych,
- ciepłej bieliźnie (najlepiej termoaktywnej),
- termosie z ciepłym napojem,
- wodzie,
- zapałkach, latarce, scyzoryku,
- chuście, kominie, czapce, rękawiczkach, goglach lub okularach przeciwsłonecznych.
To podstawowe wyposażenie przy każdej wyprawie górskiej. Oczywiście zastanawiając się co zabrać w góry zimą, warto wziąć pod uwagę cieplejszą kurtkę, Nie wszyscy wiedzą jak spakować plecak w góry, dlatego warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych turystów i opierać się na powyższych wskazówkach. Jeśli ktoś zastanawia się z kolei co zabrać do jedzenia w góry, podpowiadamy, że może to być suchy prowiant, słodycze, konserwy i żywność o długim terminie do spożycia. Warto zdecydować się na takie jedzenie, które przetrwa trudne warunki atmosferyczne, jest dobrze zapakowane i można je spożyć w każdym momencie – nie będzie wymagało czasochłonnego przygotowania, które w trudnym warunkach może być niewykonalne. Niektórzy zwracają uwagę jedynie na to, co zabrać w góry latem, jednak wyposażenie zawsze powinno być dostosowane do pory roku, w której wybieramy się na wędrówki czy wspinaczki górskie. Szczególnie zimą warto dostosować się do panujących warunków atmosferycznych, należy pamiętać o sprawdzaniu prognozy pogody i aktualnych informacji o zagrożeniu lawinowym.