Zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, jednak i tak każdego roku jako właściciel posesji musisz się liczyć z koniecznością odśnieżania terenu wokół domu, a przynajmniej ścieżki umożliwiającej bezpieczne opuszczenie działki. A co z odśnieżaniem chodnika przy posesji? Czy to też należy do Twoich zadań?
Odśnieżanie chodników – czyj obowiązek?
Dbanie o nieruchomość zimą, szczególnie jeśli panują wysokie mrozy i często pada śnieg, może być czasochłonne i uciążliwe. Jest to jednak bardzo ważne, gdyż w takich warunkach bardzo łatwo może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Warto pamiętać o odśnieżaniu posesji ze względu na bezpieczeństwo.
Ale czy przepisy nakładają na Ciebie również obowiązek odśnieżania chodnika? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z rozdziału 5. dowiesz się, jakie są powinności właściciela działki. Jak wynika z art. 5.1., do obowiązków tych zalicza się uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Istnieje jednak wyjątek: nie musisz tego robić, jeśli na tym chodniku dopuszczalny jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Wtedy odpowiada za to zarządca drogi. Możesz mieć jeszcze jedną wątpliwość – czym dokładnie jest chodnik? Otóż musi to być wydzielona część drogi publicznej przeznaczona do ruchu pieszych i położona bezpośrednio przy nieruchomości.
Uwaga: jeśli między posesją a chodnikiem znajduje się pas zieleni, to wtedy obowiązek odśnieżania chodnika spada na gminę.
Ustawa reguluje obowiązek odśnieżania chodnika, ale jak wygląda to w przypadku domów wielorodzinnych? Odpowiedzialny jest za to zarządca budynku.
Odszkodowanie za potknięcie na chodniku
Wiesz już, że jednym z Twoich obowiązków jako właściciela nieruchomości jest odśnieżanie chodnika przy posesji. Co ci grozi, jeśli nie będziesz dbać o tę kwestię? Po pierwsze może być na Ciebie nałożona kara grzywny w wysokości do 1,5 tys. zł lub kara nagany. Większy problem może pojawić się wtedy, gdy do wypadku na chodniku dojdzie na skutek Twoich zaniedbań. Osoba poszkodowana może Cię pozwać na mocy art. 415. Kodeksu cywilnego, z którego wynika, że kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia.
Konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku mogą być bardzo kosztowne i zależeć będą od tego, co stało się pokrzywdzonemu. Odszkodowanie za potknięcie na chodniku może obejmować nawet rentę z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego pamiętaj o swoich obowiązkach związanych z posiadaną nieruchomością. Staraj się w miarę możliwości systematycznie porządkować teren wokół domu nie tylko dlatego, że jest to Twoim obowiązkiem, ale również z dbałości o bezpieczeństwo najbliższych.
Zabezpiecz się – wybierz odpowiednie ubezpieczenie
Nawet jeśli nie unikasz obowiązku odśnieżania chodnika, to i tak może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie na bieżąco zadbać o porządek na nim ze względu na brak czasu czy ciągłe opady. Żeby zabezpieczyć się przed ryzykiem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, wybierz ubezpieczenie domu i mieszkania z OC w życiu prywatnym. Sprawdź, czy interesujące Cię zdarzenia są objęte ochroną. Jeśli tak, to gdy dojdzie do szkody, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie poszkodowanym.