Jeśli dużo podróżujesz, być może już miałeś okazję przekonać się, że nieważny dowód osobisty potrafi skutecznie zepsuć plany wyjazdu za granicę. Uprawnia on do wjazdu do państw znajdujących się w strefie Schengen. Nawet jeśli nie zostaniesz poproszony o okazanie go podczas przekraczania granicy, to w czasie pobytu na terenie danego kraju jego brak może być powodem poważnych problemów.
Ile trwa wyrobienie dowodu?
Jeśli Twój dowód osobisty jest nieważny, powstaje konieczność wyrobienia nowego. Warto zaznaczyć, że ,,nieważny” w przypadku tego dokumentu nie odnosi się tylko do daty ważności, ale także stanu fizycznego –zniszczony, połamany dowód również nie zostanie zaakceptowany. Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących liczby dni w odniesieniu do tego, ile musi być ważny dowód osobisty przed wyjazdem za granicę. Dokument musi być ważny w czasie wyjazdu, podczas pobytu poza granicami kraju i w dniu powrotu.
Zapewne istotne dla Ciebie jest to, ile trwa wyrobienie dowodu osobistego. Cały proces wyrabiania nowego dokumentu jest dosyć prosty, ale może trwać do 30 dni. Z tego powodu, najpóźniej 30 dni przed upłynięciem ważności dowodu należy złożyć wniosek o wyrobienie nowego. Razem z wnioskiem trzeba złożyć kolorowe zdjęcie zgodne z przepisami a przy odbiorze będziemy musieli oddać swój dotychczas posiadany dowód osobisty, jeśli nie został utracony.
Ubezpieczenie podróżne
Ile kosztuje wyrobienie dowodu?
Kolejna kwestia dotyczy tego, ile kosztuje wyrobienie dowodu. Sama usługa jest bezpłatna – zarówno w przypadku dowodu w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapłacić trzeba tylko za zdjęcia – tu warto zaznaczyć, że fotografia nie może być zrobiona później niż pół roku przed złożeniem wniosku. Ceny za zrobienie zdjęć nie są wygórowane, dlatego dobrze jest wykonać nowe krótko przed złożeniem wniosku. Zatem kosztami wyrobienia dowodu nie powinieneś się przejmować.
Nieważny dowód osobisty a wyjazd za granicę – o czym warto pamiętać?
Jak już wiesz, nie musisz szczególnie martwić się o to, ile musi być ważny dowód osobisty przed wyjazdem za granicę – wystarczy, aby zachował ważność do dnia powrotu. Warto jednak pamiętać o tym, że nowy dowód, poza przypadkami jego zniszczenia lub upłynięcia terminu ważności, należy wyrobić także w kilku innych przypadkach.
Osoba, która ukończyła osiemnaście lat, musi złożyć wniosek o nowy dowód, jeśli zmieniły się jej dane osobowe. Taki wymóg powstaje także w momencie, kiedy rozpoznanie twarzy może być utrudnione lub nawet uniemożliwione, na przykład w wyniku znaczącej zmiany wyglądu. Czas dotyczący tego, ile trwa wyrobienie dowodu, jest niezmienny i wynosi 30 dni.
Dowiedz się również, komu przysługuje bon turystyczny 500 plus oraz jak złożyć wniosek.
Nieważny dowód a zmiany w przepisach
W połowie stycznia 2020 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o dowodach osobistych. W związku z tym, funkcjonariusze Straży Granicznej mają obowiązek zatrzymania dokumentu, który w Rejestrze Dowodów Osobistych ma status utraconego. Tym samym przekroczenie granicy będzie niemożliwe. Biorąc pod uwagę to, jak długo czeka się na dowód osobisty, warto sprawdzić ważność dokumentu co najmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem.
Dowód osobisty to podstawa do potwierdzenia swojej tożsamości i uzyskania prawa do wjazdu do wielu państw europejskich. Nie musisz przejmować się tym, ile kosztuje wyrobienie dowodu, dlatego zadbaj o to, aby dopełnić wszystkich ewentualnych formalności, aby móc rozpocząć podróż bez niepotrzebnego stresu.