Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, szerzej znana pod nazwą EKUZ, to ubezpieczenie pozwalające na skorzystanie z podstawowej opieki medycznej w większości Krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinu, Islandii i Wielkiej Brytanii. Jak ją zdobyć i co obejmuje?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co obejmuje?
Posiadanie karty EKUZ zapewnia prawo do podstawowej opieki medycznej, na takich samych zasadach, na jakich dostęp mają dostęp do niej mieszkańcy danego kraju. W niektórych krajach oznacza to również konieczność uczestniczenia w pokryciu kosztów leczenia, jak np. . Co więcej, karta EKUZ upoważnia nas do korzystania wyłącznie z publicznej opieki zdrowotnej.
Ubezpieczenie, jakie otrzymujemy w ramach karty EKUZ, obejmuje niezbędne świadczenia medyczne i uniknięcie sytuacji, w której wymagający niezbędnego leczenia pacjent musiał wrócić do swojego kraju, by z niego skorzystać. Karta pokrywa więc wszystkie nagłe zdarzenia typu złamania, nagłe zachorowania, wypadki, zawały, udary, zatrucia, stany zapalne, gorączki. Jednak nie możemy na nią liczyć w razie jakiegokolwiek planowanego leczenia czy zabiegu. Karta EKUZ nie pokryje więc:
- Zabiegów planowanych,
- Pomocy medycznej w prywatnych placówkach,
- Zabiegów, które nie są niezbędne (np. pierwsza pomoc przy bólu zęba zostanie udzielona, ale wymiana plomby na droższą już nie),
- Transportu medycznego do swojego kraju,
- Usługi ratownictwa (górskiego, morskiego, etc.),
- Transportu zwłok.
Szukasz ubezpieczenia?
Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
Dla wszystkich obywateli Państw stowarzyszonych w ramach Unii Europejskiej i EFTA wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. By ją uzyskać, należy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w odpowiednim wydziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Można to zrobić na 4 sposoby – składając wniosek o EKUZ online (ePUAP), wysyłając go pocztą, mailem (trzeba pobrać ze strony NFZ wniosek, wydrukować, podpisać i zeskanować) oraz odwiedzając placówkę NFZ – EKUZ otrzymamy wówczas niemal „od ręki”, co bez wątpienia jest największą zaletą tej formy aplikowania o kartę.
Przy aplikowaniu o kartę warto pamiętać o powstających w sezonie letnim kolejkach i opóźnieniach, dlatego warto kilka dni przed planowanym wyjazdem udać się do najbliższej upoważnionej placówki, by uniknąć opóźnień. W tym okresie wydanie karty drogą korespondencyjną również potrafi się sporo opóźnić, dlatego rozsądnie będzie aplikować nawet dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu.
Czy warto?
Zdecydowanie tak! Karta EKUZ zapewnia nam podstawową ochronę zdrowotną w nagłych przypadkach, a wyrobienie jej jest bezpłatne. Mając ją w portfelu, wiele osób nie będzie się martwiło o nieprzewidziane wydarzenia w czasie urlopu. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach, które wiążą się z korzystaniem z EKUZ.