Planujesz urlop i już nie możesz doczekać się wyjazdu? Chcesz razem z bliskimi zadbać nie tylko o niesamowite atrakcje turystyczne, lecz także o zachowanie bezpieczeństwa podczas wyprawy? W takim razie koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne. Jak je wybrać? Przeczytaj nasz artykuł.
Ubezpieczenie podróżne – co powinno zawierać?
Nie da się zaprzeczyć, że najważniejsze jest ludzkie zdrowie. Z tego powodu ubezpieczenie podróżne obejmuje pomoc medyczną. Leczenie jest drogie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi natychmiastowa pomoc po wypadku albo leczenie i pobyt szpitalu. Koszty zależą nie tylko od poziomu skomplikowania naszej sytuacji zdrowotnej, ale też od kraju, w którym przebywamy. Planując zagraniczne wakacje, powinniśmy przygotować się na różne scenariusze. Wiele osób wyrabia sobie w oddziale NFZ kartę EKUZ i uważa, że to jest wystarczająca ochrona. Jednak są sytuacje, w których EKUZ nam nie pomoże. W ramach EKUZ możemy skorzystać z publicznych placówek służby zdrowia i będziemy w nich traktowani jak obywatele danego kraju – więc jeśli obywatele płacą za niektóre usługi, my też zapłacimy. Mając ubezpieczenie turystyczne nie musimy się tym martwić – w ramach polisy mamy dużo więcej możliwości leczenia i korzystania nie tylko z placówek publicznych, lecz także prywatnych.
Co więcej, jeżeli wydarzył się naprawdę poważny wypadek i konieczne będzie przetransportowanie pacjenta do kraju, koszty takiej usługi mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od odległości i rodzaju środka transportu. Wykupione ubezpieczenie pokryje konieczne koszty, aż do wysokości sumy ubezpieczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na jej wysokość przez zakupem polisy. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie musi być bardzo wysoka, ale zdecydowanie powinna być adekwatna do naszych planów urlopowych i miejsca, do którego się wybieramy.
Ubezpieczenie podróżne powinno też obejmować NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Dodatkowo dobrze jest się zabezpieczyć na wypadek innych niekorzystnych sytuacji. Przyda się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC w życiu prywatnym). Takie ubezpieczenie chroni Cię, jeśli przypadkowo wyrządzisz komuś krzywdę albo zniszczysz np. mienie hotelowe. Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy zniszczonej lampy w restauracji, czy kabiny prysznicowej w hotelu. Tutaj również warto sprawdzić sumę ubezpieczenia, abyśmy mieli pewność, że kwota, którą będziemy musieli zapłacić pokrzywdzonej osobie, zostanie całkowicie pokryta przez firmę ubezpieczeniową z naszej polisy.
Kolejnym ważnym elementem, który powinien wchodzić w skład polisy turystycznej, jest ubezpieczenie bagażu na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Kiedy Twoje mienie zostanie utracone, odzyskasz za nie pieniądze.
Uwielbiasz sporty ekstremalne? W takim razie koniecznie wybierz ubezpieczenie podróżne, które uwzględnia Twoją pasję. W takim przypadku ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, jeśli podczas uprawiania sportu wysokiego ryzyka ulegniesz wypadkowi. Dodatkowo warto także zainwestować w ubezpieczenie sprzętu sportowego. Nie wiesz, czy sport, który uprawiasz jest sportem ekstremalnym? Sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wykaz sportów, które firma ubezpieczeniowa uznaje za ekstremalne (wysokiego ryzyka).
Pamiętajmy, że w porównaniu do całego kosztu wycieczki, cena za polisę stanowi mały odsetek, a w kryzysowej sytuacji ubezpieczenie okaże się nieocenioną pomocą.