Każdy, kto często podróżuje, prawdopodobnie zetknął się z problemem uszkodzonego, skradzionego lub opóźnionego bagażu. Właśnie w takich sytuacjach może się przydać ubezpieczenie bagażu, które jest niezależnie od tego, czego możemy się domagać od linii lotniczej.
Zobaczmy, na czym polega ubezpieczenie bagażu lotniczego lub podróżnego i czy takie rozwiązanie faktycznie działa.
Na czym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego?
Zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenie bagażu jako dodatek do polisy turystycznej. Ten rodzaj ubezpieczenia ma na celu ochronę na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty przewożonego przez nas bagażu. Zdarza się, że podstawowy wariant oferty nie obejmuje sprzętu sportowego (ze względu na jego wartość), ale możemy rozszerzyć ubezpieczenie także o swój sprzęt sportowy – np. narty z kijkami, rower.. Warto też sprawdzić, czy ubezpieczenie bagażu obejmuje sprzęt fotograficzny, laptopa – takie informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Decydując się na ubezpieczenie bagażu, zawsze określmy wcześniej jego wartość. Pozwoli to na wybranie odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. Pamiętajmy, że w razie kradzieży czy zniszczenia, kwota, która wybierzemy w formularzu przy zakupie, określa maksymalną wartość pieniędzy, na jakie możemy liczyć z odszkodowania. Zawsze zwracajmy uwagę na to, czy zawierana przez nas umowa dotyczy wartości rzeczywistej, czy też wartości odtworzeniowej bagażu. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia wysokości wypłacanego odszkodowania.
Przyjęcie jako punktu odniesienia wartości rzeczywistej spowoduje, że wypłacane odszkodowanie zostanie pomniejszone o stopień amortyzacji. Drugim rozwiązaniem jest wykup opcji z wartością odtworzeniową. W tym przypadku ubezpieczyciel zawsze wypłaca 100% wartości danego składnika bagażu.
Niezależnie od ubezpieczenia bagażu w zakładzie ubezpieczeń przysługuje nam prawo do żądania rekompensaty od linii lotniczych, które przysługuje zawsze, bez względu na posiadane ubezpieczenie. Przyjrzyjmy się dwóm sytuacjom, które często przytrafiają się podróżnym z punktu widzenia zakładu ubezpieczeń oraz przepisów unijnych, obligujących linie lotnicze do wypłaty odszkodowania.
Sprawdź ubezpieczenie turystyczne na:
Kiedy przysługuje odszkodowanie za zgubiony bagaż
Jeżeli po zakończeniu podróży lotniczej przewoźnik nie jest w stanie zlokalizować naszego bagażu, powinniśmy niezwłocznie zgłosić fakt zaginięcia, wypełniając dokument PIR, czyli protokół nieprawidłowości bagażowej. Gdy przewoźnik nie jest w stanie ustalić, co stało się z bagażem, mamy prawo do złożenia reklamacji, w której szacujemy wartość zaginionego bagażu. Nie warto zawyżać tej kwoty. Jeżeli podamy zbyt wiele cennych rzeczy, możemy zostać wezwani do przedłożenia rachunków. Przewoźnik nie ponosi także odpowiedzialności za szczególnie cenne przedmioty, jak np. biżuteria lub droga elektronika, które zawierał nasz zagubiony bagaż. Odszkodowanie nie może przekroczyć 1100 Euro, co wynika z Konwencji Montrealskiej.
Także niektóre zakłady ubezpieczeń oferują w takiej sytuacji możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Musimy jednak wykazać:
- Fakt powierzenia bagażu zawodowemu przewoźnikowi lotniczemu,
- Rachunki potwierdzające wartość rzeczy,
- Opóźnienie przekraczające czas wskazany w OWU,
- Nadanie bagażu z zachowaniem wymaganych procedur.
Odszkodowanie za opóźniony bagaż
Bardziej optymistyczną wersją jest to, że wprawdzie bagaż otrzymujemy, ale z opóźnieniem. W tej sytuacji również musimy wypełnić dokument PIR, ale na złożenie reklamacji mamy tylko 21 dni od dnia, kiedy bagaż został oddany do naszej dyspozycji. W przypadku opóźnienia bagażu, odszkodowanie, jakiego możemy się domagać, przybiera postać diety na zakup niezbędnych środków. W celu otrzymania pieniędzy możemy złożyć wniosek w biurze linii lotniczej albo zachowywać rachunki i przedstawić je dopiero po odzyskaniu bagażu. Jeżeli przewoźnik uzna nasze żądanie, otrzymamy zwrot odpowiedniej kwoty.
Podobnie, jak w przypadku zagubienia bagażu, także opóźnienie bagażu uprawnia nas do wystąpienia do ubezpieczyciela o odszkodowanie. W przypadku opóźnionego bagażu o minimum 3 godziny możemy zgłosić się do zakładu ubezpieczeń. Wówczas kwota, jaką ponieśliśmy na zakup artykułów pierwszej potrzeby, zostanie nam zwrócona. Warto pamiętać, że artykuły te powinny zaspokajać jedynie nasze potrzeby, a za zakupy musimy zachować paragony. Wysokość świadczenia, na jakie możemy liczyć, jest ustalana przez ubezpieczyciela, można ją sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia turystycznego. W Avivie jest to równowartość 200 euro.
Czy ubezpieczenie bagażu się opłaca?
Choć takie ubezpieczenie może wydawać nam się zbędne, zwłaszcza dopóki nie spotkało nas nieszczęście, warto rozważyć jego zakup. Ubezpieczenie bagażu kosztuje niewiele, często jest także częścią polisy turystycznej. Jeżeli przewozimy drogi sprzęt sportowy lub aparat fotograficzny, jest to niezbędna opcja, która uchroni nas przed znaczną stratą majątkową. Jest to tym bardziej korzystny wybór, że dochodzenie odszkodowania od linii lotniczych trwa długo, a rezultat takiego postępowania nigdy nie jest pewny.