Wyjazd na wakacje to zawsze ciekawe przeżycie, pełne przygód. Z podróży przywozi się wiele cennych wspomnień. Warto zadbać, aby były pozytywne. W tym pomoże ubezpieczenie turystyczne, bo nawet jeśli przydarzy się nieszczęście, dzięki polisie łatwiej będzie można poradzić sobie z problemem. Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze od ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego wypadku za granicą?
Warto wiedzieć, że przed wyborem polisy należy dokładnie przeczytać tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Z tego dokumentu dowiesz się, w jakich sytuacjach chroni Cię polisa, a kiedy nie otrzymasz odszkodowania czy świadczenia.
Jeśli miałeś wypadek, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest telefon do centrum alarmowego. Konsultant zorganizuje Ci pomoc, leczenie, a jeśli będzie taka potrzeba, także akcję ratunkową. Dla wielu osób sam fakt bycia „zaopiekowanym” jest najważniejszy w przypadku polisy turystycznej. Wypadek czy nagła choroba jest zawsze nieprzyjemną sytuacją, często bardzo stresującą. Dzięki ubezpieczeniu możesz być spokojny – w razie potrzeby nie zostaniesz z kłopotem sam.
Wypadek za granicą – odszkodowanie
Twoje leczenie ubezpieczyciel załatwi w sposób kompleksowy bezpośrednio z zagraniczną placówką medyczną, więc nie musisz się zajmować organizowaniem pobytu w szpitalu czy transportu medycznego do kraju. Ubezpieczyciel pokryje również koszty tych działań – wszystko do granicy wyznaczonej przez sumę ubezpieczenia wskazaną na polisie.
Po wypadku niezwłocznie skontaktuj się z centrum alarmowym – im szybciej to zrobisz, tym szybciej konsultanci zaczną organizować dla Ciebie pomoc.
Jeśli zostałeś potrącony przez samochód, zgłoś się na policję – zachowaj protokół zgłoszenia tego zdarzenia i przekaż go firmie ubezpieczeniowej, aby na tej podstawie mogła wypłacić Ci odszkodowanie. Warto też zachowywać potwierdzenia zakupów, np. paragony z apteki, wszelką dokumentację ze szpitala, a w przypadku np. wypadku autokaru – bilet przejazdu. Te wszystkie dokumenty mogą Ci się przydać w czasie zgłaszania szkody u firmy ubezpieczeniowej.
Są pewne sytuacje, kiedy świadczenie nie zostanie wypłacone. Dokładna lista tzw. wyłączeń odpowiedzialności znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każda firma ma inną listę, jednak niektóre elementy w większości z nich będą takie same. Wyłączeniem u wielu ubezpieczycieli będzie zdarzenie, które miało miejsce, kiedy byłeś pod wpływem alkoholu. Ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania także w sytuacji tzw. rażącego niedbalstwa, złamania przepisów panujących na danym obszarze, na terenach w stanie wojny.