Bogata siatka połączeń lotniczych w komplecie z promocjami na bilety, minimalne formalności przy przekraczaniu granic ograniczające się do posiadania dowodu osobistego – te wszystkie czynniki wpływają na to, że decydujemy się na urlop poza Polską, w różnych częściach Europy. Jednak żeby wypoczynek był w pełni udany, warto pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które uchroni nas przed kosztami związanymi z opieką medyczną poza granicami kraju. Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe? Jaki jest jego zakres i dlaczego karta EKUZ może okazać się niewystarczająca?
Czego nie pokrywa karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest podstawowym dokumentem uprawniającym nas do skorzystania z opieki lekarskiej na koszt NFZ w czasie tymczasowego pobytu w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach EFTA. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe, ale warto być świadomym, że nieokazanie karty personelowi zagranicznej placówki medycznej równoznaczne jest z brakiem ubezpieczenia. W żadnym kraju UE czy EFTA, gdzie EKUZ jest honorowana pracownicy szpitali czy przychodni nie sprawdzają w systemach, czy turysta jest objęty opieką NFZ. Jeśli zaś okażemy kartę ubezpieczenia, otrzymamy pomoc medyczną na tych samych zasadach, co obywatele danego kraju. EKUZ jest ubezpieczeniem absolutnie podstawowym i jeśli w kraju, w którym ulegliśmy wypadkowi, istnieje system współpłacenia za pomoc medyczną, cudzoziemiec również jest do niego zobligowany.
Możemy być pewni, że mimo posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego NFZ nie pokryje także wydatków związanych z transportem medycznym, pomocy w każdej placówce (musimy wybrać szpital lub przychodnię publiczną, a w razie wypadku to nie zawsze jest możliwe) czy transportu zwłok do Polski. Jak zatem ochronić siebie i bliskich przed konsekwencjami sytuacji losowych w trakcie podróży po Europie? Najrozsądniejszą opcją jest zakup ubezpieczenia turystycznego.
Sprawdź więcej na:
Rozszerzamy ochronę na czas podróży. Dlaczego warto uzupełnić EKUZ o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Europie?
Wykupienie polisy turystycznej daje nam gwarancję na bezpłatną opiekę medyczną, niezależnie od statusu placówki. Wszystkie koszty leczenia, w tym korzystanie z prywatnych przychodni czy szpitali, są opłacane przez ubezpieczyciela, aż do wysokości sumy ubezpieczenie, którą wybieramy, wykupując ubezpieczenie. Polisa działa na terenie, na który ją wykupujemy, np. całej Europy a jego zakres nie ogranicza się tylko do udzielenia poszkodowanemu turyście opieki medycznej. Ubezpieczyciel pokryje także koszty związane z transportem medycznym, OC, jeśli to my spowodowaliśmy szkody, a także w zależności od wybranego zakresu, może zagwarantować nam odszkodowanie, jeśli linia lotnicza zgubi nasz bagaż lub jeśli padniemy ofiarą kradzieży. Aby wykupić ubezpieczenie turystyczne, nie musimy odwiedzać agenta ubezpieczeniowego. Wszystkie formalności załatwimy drogą internetową. Również online dopasujemy ubezpieczenie turystyczne do swoich potrzeb, wybierając dodatkowe opcje i wysokość składki. Polisa zostanie wysłana nam pocztą elektroniczną.
Decydując się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd do Europy, zapewniamy sobie oraz swoim najbliższym spokój, mając gwarancję najwyższych standardów opieki medycznej. Równocześnie zyskujemy pewność, że nieprzewidziane sytuacje losowe w trakcie podróży nie będą początkiem tarapatów finansowych oraz kolosalnych długów.