Ubezpieczenie turystyczne to bardzo popularna forma ubezpieczenia, które ma za zadanie chronić nas w razie losowych zdarzeń. Dzięki ubezpieczeniu możemy liczyć na pomoc po nieszczęśliwym wypadku podczas podróży.
Jedną z grup turystów są osoby starsze, które na rekreację i podróże mają dużo wolnego czasu. Na co powinni zwrócić uwagę seniorzy, kupując ubezpieczenie na wyjazd? Wymieniamy kilka elementów polisy, którym warto bliżej się przyjrzeć.
Ubezpieczenie turystyczne–jak wiek wpływa na zakres ubezpieczenia?
Ubezpieczenie seniora niestety z reguły jest droższe niż ubezpieczenie osoby młodszej. Wynika to z faktu, że osoby starsze są bardziej narażone na kontuzje, a nawet niegroźny z pozoru wypadek może mieć poważne konsekwencje. Osoby starsze również często cierpią na przewlekłe choroby, które dodatkowo podwyższają ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń. Nie oznacza to jednak, że seniorzy powinni rezygnować z ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczenie turystyczne seniora daje gwarancję bezpieczeństwa w postaci opieki medycznej oraz pokrycia ewentualnych kosztów leczenia.
Ubezpieczenie seniora – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Wybierając polisę ubezpieczeniową dla osoby starszej, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Są to przede wszystkim zapisy związane z sumą ubezpieczenia, czyli górną granicą odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
1. Maksymalna kwota na pokrycie kosztów leczenia
Kwotę tę wybieramy podczas zakupu ubezpieczenia. Jej wysokość powinna zależeć przede wszystkim od miejsca podróży. Każdorazowo, wybierając się za granicę, powinniśmy dopasować kwotę zabezpieczenia do państwa, do którego wyjeżdżamy. W przypadku państw na terenie Unii Europejskiej może to być np. 30 tysięcy euro, natomiast w przypadku innych państw kwota zabezpieczenia powinna być wyższa, np. 60 tysięcy euro. W przypadku państw słynących z wysokich kosztów związanych z opieką medyczną, np. USA, kwoty te są zazwyczaj dużo wyższe, dlatego warto zorientować się w kosztach przed zakupem ubezpieczenia.
2. Następstwa od nieszczęśliwych wypadków
W przypadku nieszczęśliwych zdarzeń, których skutki będą odczuwalne jeszcze po powrocie do kraju, ubezpieczenie powinno opiewać również o dodatkowe środki. Następstwa nieszczęśliwych wypadków to dodatkowe fundusze, na przykład na rehabilitację czy świadczenie za tzw. uszczerbek na zdrowiu. Suma takiego odszkodowania naliczana jest adekwatnie do indywidualnych okoliczności, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie polisy.
3. Ratownictwo
Należy zwrócić uwagę na zapis związany z ratownictwem, ponieważ w wielu krajach koszty akcji ratowniczej pokrywa właśnie poszkodowany. Jeśli akcja ratownicza będzie wymagała wykorzystania specjalistycznego sprzętu czy dużej ilości zasobów ludzkich. to koszt takiej akcji na pewno będzie bardzo wysoki. Jeśli polisa obejmuje ratownictwo, wówczas koszty pokryje ubezpieczyciel.
4. Specjalistyczny transport medyczny
W przypadku kiedy leczenie musi trwać dłuższy czas, a za granicą jest ono mniej opłacalne, wielu poszkodowanych decyduje się na powrót do kraju. Koszt profesjonalnego transportu medycznego jest duży, ale jeśli polisa obejmuje assistance, pokryje je ubezpieczyciel. To bardzo ważne, zwłaszcza z perspektywy ubezpieczania osób starszych.
Elementy związane z opieką medyczną, transportem i kosztami leczenia są szczególnie istotne z punktu widzenia seniorów, którzy niestety częściej narażeni są na wypadki. Dodatkowo polisa powinna obejmować standardowe elementy, takie jak ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym.