Wielu z nas cały rok czeka na lato, które wiąże się z urlopem i czasem relaksu. Lepiej jednak, aby wymarzonego odpoczynku nie pokrzyżowały nam problemy, takie jak nieplanowane leczenie za granicą. W tym artykule dowiecie się, jak zachować się w takiej sytuacji oraz jak odzyskać pieniądze za leczenie poza granicami naszego kraju.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
W sytuacji, gdy znajdujemy się w innym europejskim kraju, przydatna okaże się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która ma za zadanie ułatwiać procedury zwrotu kosztów za leczenie za granicą. Zasady, na których oparta jest EKUZ, są takie same, jak w przypadku obywateli odwiedzanego kraju. Znaczy to, że mając tę kartę, możemy liczyć nawet na bezpłatną opiekę zdrowotną. Zależy to oczywiście od zasad panujących w kraju, do którego się wybieramy.
Nieplanowane leczenie za granicą a NFZ
EKUZ ułatwi nam otrzymanie zwrotu kosztów poniesionych na leczenie (zarówno w części, jak i w całości). Wysokość tego zwrotu zależy od stawek obowiązujących w kraju, w którym przebywamy. W niektórych sytuacjach możliwe jest również uzyskanie zwrotu całej zapłaconej kwoty, bez względu na zasady panujące w danym kraju. W tym celu po powrocie do Polski należy złożyć odpowiedni wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ odpowiednim dla miejsca zamieszkania lub udać się za granicą do krajowego punktu kontaktowego. Tego typu punkty powstały z myślą o ułatwieniu procesu zwracania kosztów w takich sytuacjach.
Sprawdź też, jak uzyskać bon 500 plus na wakacje dla dzieci.
Leczenie za granicą bez EKUZ
Co w sytuacji, gdy nie wyrobiliśmy karty EKUZ przez wyjazdem na urlop? Najczęściej będziemy zmuszeni dokonać zapłaty za odbyte leczenie, ale po powrocie do kraju nadal będziemy mogli ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów – bez względu na to, czy skorzystaliśmy z usług publicznej opieki zdrowotnej, czy też z opieki prywatnej. Zwrot kosztów otrzymamy jednak tylko za leczenie, do którego jesteśmy uprawnieni w swoim kraju i to w wysokości odpowiadającej kosztom leczenia w Polsce. W praktyce oznaczać to może, że otrzymamy zwrot w mniejszej kwocie niż ta, którą przyszło nam zapłacić w innym kraju. W przypadku, gdy nasz stan wymaga natychmiastowego leczenia, możemy poprosić NFZ o przesłanie pocztą elektroniczną lub faksem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, co pozwoli na uniknięcie zapłaty z góry za leczenie.
Ubezpieczenie w razie leczenia za granicą
Jak więc widać, zwrot kosztów leczenia za granicą jest możliwy zarówno w przypadku posiadania karty EKUZ, jak i jej braku. Jednak w obu przypadkach będziemy musieli zapłacić za leczenie, a dopiero później otrzymamy refundację całości lub części kwoty. Jest jednak możliwość, abyśmy trafiając do lekarza za granicą nie musieli się martwić finansami. Ubezpieczenie turystyczne jest dodatkową pomocą w razie niespodziewanych, trudnych sytuacji takich jak leczenie za granicą. Firma ubezpieczeniowa nie tylko zapewni bezgotówkowe rozliczenie kosztów za leczenie, lecz także zorganizuje pomoc medyczną, transport ambulansem, wypłaci odszkodowanie po nieszczęśliwym wypadku czy pokryje koszty wyrządzonych przez Ciebie szkód. Warto mieć kartę EKUZ, jednak nie daje ona tak pełnej ochrony jak ubezpieczenie podróżne.
Sprawdź także: Europejska karta zdrowia – co obejmuje i skąd ją wziąć?